Rasedad hakkavad saama tasuta nõustamist

Meditsiini Uudised 24.10.2006

Sihtasutus Väärtustades Elu hakkab koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga alates novembrist koolitama raseduskriisi nõustajaid, koolitust toetab rahvastikuministri büroo. Aasta jooksul valmistatakse ette rasedusega seonduva psühholoogilise ja kriisinõustamise spetsialiste.
Naistearstide hinnangul jääb praegu ette nähtud visiidiaja käigus väga vähe aega meditsiiniliste küsimuste kõrval raseda patsiendi psühholoogiliseks nõustamiseks.

“Raseduskriisi nõustaja koolitus on suunatud neile meditsiinitöötajatele ning nõustajatele, kes puutuvad kokku või hakkavad oma igapäevases töös kokku puutuma raseduskriisis olevate naistega,” selgitas pressiteates SA Väärtustades Elu juhatuse liige Kaia Kapsta.
Koolitusel on Kapsta sõnutsi lektoriteks oma ala spetsialistid ja tunnustatud praktikud. Koolituse käigus antakse alusteadmised psühholoogilise nõustamise, kriisipsühholoogia, pastoraalnõustamise, sündimata lapse arengu, rasedusaegsete meeleolumuutuste ja rasedusega seonduva tervishoiu ning seadusandluse valdkonnas.

Rahvastikuministri nõunik Kristina Täht ütles, et rase, kelle meeleolu ja lapse ilmaletoomise otsustamine on heitlik, saab nõustamise käigus nii sotsiaalset kui psühholoogilist abi.
“Nõustamine aitab ennetada kriisi või pakkuda lahendusi ja valikuvõimalusi siis, kui kriis on aset leidnud. Raseduse algfaasis kogevad naised ja/või nende partnerid sageli teadmatust ja hirmu suure elumuutuse ees, mida sündimata laps endaga kaasa toob. Selle ületamiseks ja selguse saamiseks ongi mõeldud raseduskriisi nõustamine,” sõnas Täht.

Sihtasutuse Väärtustades Elu tegevuse eesmärk on kriisirasedusega kaasnevaid probleeme ennetava ja neid lahendava tugisüsteemi arendamine ning pereväärtuste propageerimine ühiskonnas