Tulevased emad saavad nõu õige valiku tegemisel

Agnes Kuus

Postimees 06.08.2007

Rasedusest tingitud kriisiolukordade lahendamiseks toetab riik nõustajate koolitust, kes hakkavad naisele ja perele tasuta psühholoogilist abi pakkuma ning aitavad raskete valikute tegemisel.
Praegu on võimalik saada tasuta raseduskriisi nõustamist Ida-Tallinna keskhaiglas, kus keskmiselt otsib nõustaja juurest abi paarkümmend naist kuus.
Projekti vedava SA Väärtustades Elu juhatuse liige Kristi Kuura, kes on
üks esimestest Ida-Tallinna keskhaigla raseduskriisi nõustajatest, nentis,
et kuna raseduskriisi mõiste on Eestis veel vähetuntud, on naised üsna ettevaatlikud nõustaja poole pöörduma.
Kuura möönis, et raseduse või abordiga seonduvatest tunnetest ja probleemidest rääkimine kõrvalseisjale võib tunduda võõrastav. Tema kinnitusel on aga surve avaldamine ja ühesuunaliste soovituste andmine eetikavastane. Raseduskriisi nõustaja ütles, et tema tööks on eelkõige aktiivne kuulamine, täpsustavate küsimuste esitamine, eneseabivõtete õpetamine ja julgustamine.

Rahastab haigekassa

Kuura sõnul on koos naistega nõu küsimas käinud ka mõned mehed. Enamasti minnakse nõustaja juurde probleemidega raseduse ajal ning abordieelses ja -järgses kriisiseisundis, kuid ka hirmuga sünnituse ees ja suhteprobleemidega.
Eelmisel aastal alanud raseduskriisi nõustamise katseprojekti Ida-Tallinna keskhaiglas rahastas esmalt rahvastikuministri büroo. Nüüd on rahastamise üle võtnud haigekassa. Tänavune eesmärk on teha nõustamine kättesaadavaks kümnendikule rasedatest.
Rahvastikuministri büroo jätkab nõustajate juurdekoolitamise rahastamist, et teenus oleks kättesaadav ka teistes kliinikutes, kuhu naised pöörduvad soovimatu raseduse või teiste rasedusprobleemide korral.

Ei puuduta vaid naisi

Raseduskriisi nõustamise üheks eesmärgiks on abortide arvu vähendamine. Nende arv on Eestis küll aasta-aastalt vähenenud, kuid siiski tehakse praegu neid päevas keskmiselt 30.
«Uuringute järgi on üle poolte rasedustest planeerimata,» tõdes rahvastikuministri nõunik Kristina Täht. «Sageli ei pruugi esimese emotsiooni ajel aborti soovija tagajärgi ja oma võimalust last kasvatada õigesti hinnata.»
Täht lisas, et nõustamine ei tohiks puudutada ainult naisi, kuna surve aborti teha või sünnitada tuleb sageli partnerilt.
Ida-Tallinna keskhaigla sünnitusosakonna juhataja Kadi Ploomi sõnul ei saa sundida kedagi nõustamisele tulema, kuid seda võiks soovitada kõigile naistele, kes on kahevahel või soovivad rasedust katkestada. «Eesmärk on, et naise otsus oleks tema jaoks õige ning et ta hiljem seda kahetsema ei hakkaks,» selgitas ta.

Raseduskriisi nõustamine

Raseduskriisi nõustamine on raseduse planeerimise, raseduse ja sünnitusjärgsel perioodil parema toimetuleku eesmärgil naisele ja tema lähedastele psühholoogilise toetuse ja vajaliku teabe pakkumine. Asutamisel on Tallinna raseduskriisikeskus.
Lisaks silmast silma kohtumistele saab abi ning info saamiseks nõustaja poole pöörduda internetiaadressil www.rasedus.ee.
Haigekassa rahastab raseduskriisi nõustamise projekti 2008. aasta suveni 390 000 krooniga, millega on kavas teha nõustamine kättesaadavaks kümnendikule rasedatest ja nende pereliikmetele.
Sel sügisel koolitatakse Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis välja 17 uut raseduskriisi nõustajat.
Allikas: SA Väärtustades Elu, haigekassa