Sünnitusjärgne meeleolumuutus

Sünnitusjärgne meeleolumuutus

Sünnituse hetk on tõeliselt võimas ja imeline kogemus, kuid sageli unustatakse, et pärast sünnitust võib kaasneda terve hulk keerulisi emotsioone ja meeleolumuutusi. Kui olete hiljuti emaks saanud, võite leida end tundmast segaduses, rõõmus, väsinuna ja ärevil, kõik korraga. See on täiesti loomulik ja levinud osa emaks saamise teekonnast, kuid oluline on mõista, et te ei ole üksi.

Paljud emad tunnevad pärast sünnitust sügavat õnne ja armastust oma vastsündinud lapse vastu. See on loomulik ja instinktiivne side, mis aitab luua tugeva ema-lapse suhte. Need hetked võivad olla täidetud õnnest, rahulolust ja imetlusest teie väikese ime vastu.

Samas võib sünnitusjärgne periood olla ka väga ärevusttekitav. Äkiline vastutus väikese elu eest, une puudumine ja muutused kehas võivad tekitada ebakindlust ja ärevust. Küsimused nagu „Kas ma teen kõike õigesti?“, „Kuidas ma saan aru, mida mu beebi vajab?“ või „Kuidas saan oma lapsele parimat pakkuda?“ võivad tiirleda peast.

Väsimus on üks peamisi sünnitusjärgseid väljakutseid. Öised ärkamised, toitmised ja beebiga tegelemine võivad jätta teid füüsiliselt ja emotsionaalselt kurnatuks. See võib mõjutada teie kannatlikkust, meeleolu ja üldist heaolu.

Mõnel naisel võivad sünnituse järgselt tekkida sünnitusjärgne depressioon või ärevushäired. Need seisundid võivad põhjustada intensiivseid meeleolumuutusi, energiapuudust, unehäireid ja isegi enesehävitavaid mõtteid. On äärmiselt oluline mõista, et need seisundid on tõsised ja vajavad professionaalset abi.

Normaalseks meeleolu kõikumise perioodiks peetakse kahte sünnitusjärgset nädalat, see on aeg, mida vajab naise keha, et saavutada stabiilset sünnitusjätgset hormonaalset tasakaalu, kus emotsioonid ei ole enam nii labiilsed. Seda aega nimetatakse ka emaduskurbusest ehk babyblues.

Kui tunnete end emotsionaalselt kurnatuna, ärevana või ülekoormatuna ka kolmandal sünnitusjärgsel nädalal, on oluline otsida abi ja toetust. Rääkige oma muredest oma partneri, pereliikmete või sõpradega. Samuti ärge kartke otsida abi professionaalidelt, nagu näiteks raseduskriisinõustajalt või psühholoogilt. 

Enesehooldus on sünnituse järgselt võtmetähtsusega – ärge unustage puhkust võtta, mediteerida, harjutada lõõgastumistehnikaid ja paluda abi koduste toimetuste osas. Esimesel sünnitusjärgsel kuul võib olla abi sellest, kui saate lõunal ühe lapse uinaku ajal jätta lapse turvaliselt hoidja hoole et ise uinak teha või ka sellest kui saate üksinda süüa nii, et keegi teid söögi ajal ei häiri või kasvõi tassi teed ära juu nii, et peate lapse nõudmisele reageerima. 

Sünnitusjärgsed tunded ja meeleolumuutused on osa emaduse teekonnast, mida paljud naised kogevad. Oluline on meeles pidada, et te ei ole üksi ja et abi on saadaval. Olge lahke iseenda vastu, andke endale aega kohanemiseks ja ärge kartke paluda abi, kui seda vajate. Te olete tugev ja imeline ema ning teie laps on õnnelik, et on teiega.

 

Artikli autor: Elina Piirimäe