Kuhu pöörduda kui kahtlustad rasedusaegset või sünnitusjärgset depressiooni või koged ülemäärast ärevust?

Kuhu pöörduda kui kahtlustad rasedusaegset või sünnitusjärgset depressiooni või koged ülemäärast ärevust?

Raseduse ajal jälgib ja toetab naist ja tema pere  naistearst ja/või ämmaemand. Lisaks kutsutakse naine ka sünnitusjärgsesse kontrolli. Seega saabki raseduse ajal ja ka sünnitusjärgsel perioodil esmalt konsulteerida rasedust jälgiva või jälginud arsti või ämmaemandaga. Lähtuvalt seisundist saab rasedust jälgiv tervishoiutöötaja otsustada täiendavate uuringute ning vaimse tervise spetsialisti juurde suunamise vajaduse ja võimaluste osas. Esmast nõustamist saavad pakkuda raseduskriisi nõustajad ja mitme sünnitusmaja meeskonnas töötavad psühholoogid või vaimse tervise spetsialistid. Perearst saab teraapiafondi kaudu patsienti suunata kliinilise psühholoogi vastuvõtule või näiteks kergemates olukordades ka raseduskriisi nõustamisele toimetuleku toetamiseks.

 

Teinekord on vajalik lisaks psühholoogilisele nõustamisele või teraapiale kombineerida see ravimteraapia või mõne muu meetodiga, mis on sobilik rasedatele (nt transkraniaalne alalisvoolu stimulatsioon – tDCS). Depressiooni diagnoosib ja ravi määrab psühhiaater või perearst.

 

Psühhiaatri vastuvõtule minnes saatekirja vaja ei ole, aga kuna eriarstide ravijärjekorrad on pikad, siis tuleks arvestada, et psühhiaatri vastuvõtule pääsemine võib võtta aega.

 

Valvepsühhiaatri vastuvõtule saab pöörduda ka erakorraliselt. Kui inimene tundub olema väga raskes seisus (nt on suitsiidmõtted, -katsed või ka kahtlus, et ta võib olla ohtlik iseendale või teistele, on psühhootiline või võrreldes tavapärasega räägib/käitub kummaliselt), siis tuleks kindlasti pöörduda konsultatsiooniks psühhiaatriakliiniku erakorralisse vastuvõttu.

 

Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas:

 617 2650 (24h), Paldiski mnt 52

 

Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus:

 731 8764 (24h), Raja tn 31

 

Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus:

 516 0379 (24h), Ristiku tn 1

 

Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis:

 435 4255 (24h), Jämejala, Pargi tee 6

 

Erakorralise meditsiini osakond Narvas:

 357 1795 (24h), Haigla 1

 

Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes:

 331 1074 (24h), Ahtme mnt 95