Sünnitushirm – Kuidas leida rahu sünnituseks?

Sünnitushirm – Kuidas leida rahu sünnituseks?

Rasedus on elu üks imelisemaid kogemusi, kuid see võib samal ajal kaasa tuua hirme ja muresid, eriti kui jutt käib sünnitusest. Hirmu tundmine millegi nii suure ja pöörase ees nagu sünnitus on täiesti normaalne. Seda tunnet kogevad  paljud naised raseduse ajal. Hirm ise võib olla seotud mitmete erinevate aspektidega nagu valu, sünnitusjärgne taastumine, võimalikud tüsistused või hirm lapse tervise pärast.

Sünnitushirm võib väljenduda väga erinevalt. Mõned naised väljendavad oma hirmu, mis on seotud sünnitusega kaasneva valu ja kehalise ebamugavustundega ning jõuavad raseduse jooksul kohaneda ning ennast emotsionaalselt sünnituseda seonduvaks pingutuseks ette valmistada nii, et sünnitushirm ei avalda suuremat mõju. Samas kui teised naised muretsevad justkui samal teemal aga hirm muudkui süveneb ja pinge kasvab. Selline hirm võib olla nii emotsionaalne kui ka füüsiline ning see võib tekitada ärevust, unehäireid ja isegi depressiooni.

Sünnitushirmu algallikaid võib olla mitmeid. Mõned naised võivad olla mures ebaõnnestumise, kontrolli kaotamise või meditsiiniliste tüsistuste pärast. Teised võivad olla mõjutatud negatiivsetest sünni kogemustest, mida nad on kuulnud või lugenud. Hirm võib tulla ka ebakindlusest ja usalduse puudumisest oma keha vastu.

Kuidas sünnitushirmuga hakkama sada?

Üks lihtsamatest abivahenditest on võimalikult palju rasedusest, sünnitusest ja sünnitusjärgsest ajast lugeda usaldusväärsest allikast, et omada piisavat informatsiooni. Soovitame end harida näiteks perekooli loengutes, see võib teadmisi ja kindlustunnet.

Rääkige oma hirmudest ja ärevusest oma partneri, sõprade või perekonnaga. Kõnelemine võib leevendada pingeid ja aidata luua tugivõrgustikku, mida vajad.

Raseduskriisinõustajad on spetsialiseerunud aitama naistel toime tulla sünnitushirmuga. Nõustamise käigus saad jagada oma muresid ja hirme ning saada professionaalset ning olukorrast ja indiviidist lähtuvat tuge.

Õppige lõõgastumis- ja hingamistehnikaid, mis aitavad sünnituse ajal lõõgastuda ja rahulikuks jääda. Jooga ja meditatsioon on kasulikud lõõgastumise meetodid.

Harjutage positiivset mõtlemist ja visualiseerimist. Kujutage ette end positiivses ja edukas sünnitusolukorras ning usaldage oma keha võimet sünnitada.

Sünnitushirm võib olla intensiivne ja hirmutav, kuid teadlikkus ning toetus võivad aidata sellest üle saada. Oluline on meeles pidada, et iga sünnituskogemus on erinev ja individuaalne. Kuulake oma keha, usaldage oma ämmaemandat ja arsti nii leiate viisid, mis aitavad lõõgastuda ja enesekindlalt sünnitusele vastu astuda. Sünnitushirm ei peaks takistama naisel nautimast seda imelist teekonda emaks saamisel.

 

Artikli autor: Elina Piirimäe

 

Kasutatud kirjandus:

  • Ternström.E, I Hildingsson.I,  Haines.H, Rubertsson.C, Pregnant women’s thoughts when assessing fear of birth on the Fear of Birth Scale; Women and Birth, volume 29 issue 3 june 2016 pages e44-e49
  • Hildingsson.I,  Haines.H, Karlström.A, Nystedt.A; Presence and process of fear of birth during pregnancy—Findings from a longitudinal cohort study; Women and Birth, Volume 30, Issue 5, October 2017, Pages e242-e247