Tugivõrgustiku olulisus lapsevanemaks saamise teekonnal

Tugivõrgustiku olulisus lapsevanemaks saamise teekonnal

Tugivõrgustikuks kutsutakse sotsiaalset või pereliikmetest koosnevat rühma, mis pakub tuge, abi ja ressursse erinevates eluolukordades. Tugivõrgustik võib koosneda pereliikmetest, sõpradest, kolleegidest, naabritest ja/või spetsialistidest ning see mängib olulist rolli emotsionaalse ja praktilise toetuse pakkumises. Tugivõrgustik saab pakkuda lohutust, olla abiks igapäevastes toimingutes või on ressurss, millele toetuda raskuste ületamisel. Tugivõrgustikul on oluline roll ka rõõmude jagamisel.

Ideaalsel juhul on tugivõrgustik lai, koosnedes pereliikmetest, sõpradest, naabritest, töökaaslastest ning erinevatest spetsialistidest, kes kõik on valmis toetust pakkuma. Paraku on inimeste elusituatsioonid erinevad ning tingimused sageli ideaalist kaugel. Leidub peresid, kus last kasvatab ema või isa üksi, kus pereliikmed ja sõbrad elavad kaugel või neid paraku lihtsalt ei ole.  Igatahes tasub juba last ootama jäädes läbi mõelda, kes on need inimesed, kes saavad vajadusel toeks olla? On need ema-isa ja õde-vennad? Vanavanemad? Sugulased? Partneri vanemad, õed-vennad, vanavanemad või sugulased? Mõni usaldusväärne naaber või hea töökaaslane? Mõnikord on aga oluliseks tugivõrgustiku liikmeks hoopis palgatud lapsehoidja. Tugivõrgustik ei pea olema suur, vahel piisab ühest-kahest usaldusväärsest toetajast, et rasketest hetkedest üle saada ning aeg-ajalt saada seda päris oma aega. Puhanud lapsevanemal on rohkem jaksu lapsele hoolt ja armastust pakkuda ning see omakorda toetab lapse arengut ja heaolu.

Millist toetust saab tugivõrgustik pakkuda? 

Värskete vanemate jaoks võib kohanemine beebiga olla üsna keeruline ja väljakutseid pakkuv. Hea sünnitusjärgne tugivõrgustik aitab nii praktilisel kui ka emotsionaalsel tasandil, olgu selleks laste hoidmine, kodutöödes abistamine või raskel hetkel kohal olemine ja kuulamine. Kõik see aitab leida tasakaalu ja vähendada stressi.

Esimene laps toob endaga kaasa palju küsimusi ja ebakindlust ning sünnitusjärgne tugivõrgustik, eriti kui selles on kogenud spetsialiste, võib jagada väärtuslikke teadmisi ja infot. See aitab lapsevanematel oma väikest beebit mõista ning sujuvamalt kohaneda vanemarolliga.

Aeg-ajalt võivad lapsevanemad tunda end üksiku või eraldatuna. Siin saab samuti tugivõrgustik olla toeks, olles vestluskaaslaseks või pakkuda beebi hoidmist, et ema-isa saaksid välja minna ja sotsialiseeruda.

Üksikvanem ja tugivõrgustik

Kuigi ka paljud üksikvanemad on tänapäeval teinud teadliku valiku saada laps üksi, on üksikvanema sünnitusjärgne kohanemine eriline väljakutse, sest üksinda lapse eest hoolitsemine toob kaasa suurema vastutuse ja kõrgenenud emotsionaalsed nõudmised. Seega on üksikvanemate jaoks eriti oluline luua tugev tugivõrgustik ning veel olulisem on õppida õigeaegselt abi küsima.

Üksikvanemad võivad tunda puudust praktilisest abist igapäevastes ülesannetes, sest beebi eest hoolitsemine, majapidamistööd ja poes käimine on kõik ühe vanema õlul. Üksikvanemaks olemine võib kaasa tuua suurema finantsilise surve, eriti kui üksi tuleb hoolitseda nii lapse kui ka enda eest. Nagu kõik uued vanemad, võivad ka üksikvanemad kogeda unepuudust, kuid neil ei pruugi olla kedagi, kes neid öösiti beebiga aitaks. Üleväsimus on aga soodne pinnas erinevate meeleoluhäirete tekkeks. Emotsionaalsed kõikumised võivad pärast sünnitust olla üksikvanemal intensiivsemad, kuna nad võivad tunda suuremat üksindust, suurt vastutuse koormat ja muret tuleviku pärast. Kuid mõnikord on puudus hoopis kellestki, kellega jagada oma suurt rõõmu beebi üle, beebi esimesi naeratusi või esimese hamba tulekut.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tugivõrgustiku loomine juba beebiootuse ajal on mõistlik, sest head abilised ja kindel seljatagune aitavad ületada väljakutseid, mida toob kaasa uue pereliikme saabumine. Peaaegu alati on vajalikud inimesed lähiringkonnas olemas, kuid hea tugivõrgustik tuleb siiski endal luua. Usaldusväärne tugivõrgustik saab pakkuda emotsionaalset ja praktilist tuge, mis kõik aitab lapsevanemaks saamist nautida.

Abi ja toetuse küsimine pole nõrkus, vaid pigem tugevus, mis aitab luua tugevamaid ja õnnelikumaid peresuhteid!

 

Artikli autor: Maret Voites